Hogyan válasszunk tolmácsot?
Hogyan válasszunk tolmácsot?
Mostanra a világ minden pontja könnyen elérhetővé vált és nagyon sokan dolgoznak olyan környezetben és területen, ahol más nyelvet beszélő személyekkel kell kapcsolatba lépniük. Előfordulhat, hogy olyan váratlan helyzet áll elő, ami miatt olyan nyelven kell kommunikálniuk, amelyet nem beszélnek. Ilyen esetekben egy tolmács szerepe kulcsfontosságú. Jogosan merül fel a kérdés, hogy milyen szempontokat érdemes figyelembe venni ilyenkor. Nézzük is meg, mit érdemes figyelembe venni egy tolmács kiválasztásakor.
Az tolmácsoláshoz szükséges nyelvek
Egyik alapvető szempont, hogy a tolmács kiválóan ismerje a tolmácsolás során használandó nyelveket. Nem elég elég jól beszélni egy idegen nyelvet ahhoz, hogy egy ilyen helyzetben valaki megfelelően át tudja adni a beszélők igazi mondandóját és szándékát. Egy szónak számos jelentése lehet egy adott nyelvben és teljesen félreviheti az elhangzó üzenetet, ezért egy tolmácsnak képesnek kell lennie a nyelvi nuanszok pontos átadására.
A tolmács szakterülete
A nyelvi jártasságon túl az is fontos szempont, hogy milyen területekre szakosodott valaki. Meglehet, hogy valaki kitűnően boldogul üzleti megbeszéléseken és a pénzügyi szakzsargonok mind ott lapulnak a tarsolyában, viszont egy orvosi vizsgálat esetén csak alapszinten fogja ismeri a szükséges kifejezéseket. Egy fontos orvosi megbeszélésen elhangzó beszélgetés tolmácsolására nem egy üzleti területen jártas tolmács lesz a legjobb választás, hanem olyan szakember lesz a befutó, aki rendelkezik orvosi szaktudással, esetleg dolgozott egészségügyi berkekben és ismeri a latin kifejezéseket, rövidítéseket.
Tapasztalat
Egy terület mélyreható ismerete már nagyban hozzájárul egy ilyen esemény sikeréhez, viszont egy szakember szerteágazó tapasztalata egy olyan biztonsági hálót jelent, amely nagyobb horderejű eseményeken elengedhetetlen. Egy tapasztalt szakember már számos helyzetben megállta a helyét, tudja mennyire bonyolult lehet egy-egy kommunikációs helyzet és képes gyorsan alkalmazkodni a kommunikációs helyzetben előforduló változásokhoz. Ha nagy horderejű megbeszélést tervezel, ahol minden kimondott szónak jelentősége van, ajánlott olyan valakit választani, aki bírja a gyűrődést és nem esik pánikba a váratlan helyzetekben.
Végzettség, diploma
A szakképesítéssel rendelkező tolmácsok általában rendelkeznek valamelyik felsőoktatási intézményben szerzett tolmács diplomával és tagjai valamilyen szakmai egyesületnek. Ez egy olyan szempont, ami további biztonságot nyújthat a megrendelő számára, hogy a kiválasztott személy biztosan rendelkezik a szükséges készségekkel. A szükséges készségeken és ismereten túlmenően azt is tanúsítja, hogy a kiválasztott személy elkötelezett az etikai normák betartása és a szakmai fejlődés iránt.
Leigazolható referenciák
A mai világban az interneten bárki építhet saját brandet, feltehet bármilyen adatot és információt magáról, amit gyakran nehezen lehet leellenőrizni. Jelentős események és nagyobb horderejű megbeszélések esetén a megrendelő sokszor tudni szeretné, hogy a kiválasztott szakember valóban olyan minőségben teljesít-e, mint azt állítja. Ilyenkor érdemes referenciát kérni.
Ha figyelembe veszed a fenti szempontokat, legközelebb nagyobb magabiztossággal járhatsz el a tolmács kiválasztásakor. Természetesen azt is figyelembe kell venni, hogy milyen tolmácsolási típusra van szükséged. Erről bővebben a Tolmácsolás típusai cikkemben olvashatsz.